Livestream Shop Sponzori

Prehľad sponzorov

working-dog je celosvětově největší platforma pro kynologické sporty, výstavní dění a interaktivní komunikaci mezi psími nadšenci navzájem. Od svého spuštění v roce 2005 se databáze working-dog rozrostla na 2.572.399 psů a 278.292 nadšených uživatelů. Renomované společnosti z oboru podporují tuto platformu svým sponzoringem a pro sebe využívají možnosti prezentovat se na platformě, jejíž uživatelé jsou na 100% jejich cílovou skupinou. Pokud i Vy máte zájem prezentovat se na working-dog, prosím kontaktujte nás.
Kontakt
Firma Dögel GmbH
Geltestraße 9
06184 Kabelsketal OT Dölbau
Deutschland
Email: theinzmann@doegel.de

Telefon: +49-34602-9991-85

Fax: +49-34602-9991-99

Sponzori

Belcando
Belcando Inovativní receptury a kvalitní ingredience, aby naše super-prémiové krmivo pro psy BELCANDO bylo první volbou pro ty, kteří odmítají kompromisy ve výživě svého psa. Vyrábíme v Německu a používáme pouze drůbeží a jehněčí maso nejvyššího řádu. To zmírňuje metabolismus psa a dochází ke spojení s dalšími vitamíny a minerály. Hodnotné látky jako za studena lisovaná mouka ze semen Chia nebo z hroznových jader, zlepšuje vitalitu vašeho psa a předchází projevům stárnutí.

Naše závazky kvality:
• Vyrobeno v Německu
• Zajištěna nejvyšší kvalita surovin
• Nejlepší chutnost a snášenlivost
• Maximální obsah masa, minimální kostní moučky

Z vlastního přesvědčení se vyvarováváme:
• testování na zvířatech
• sójové bílkoviny a pšenice
• Umělých barviv, příchutí a konzervačních látek
• Geneticky modifikovaných látek
Sporthund
Sporthund Our company began over 35 years ago in Bretzfeld-Geddelsbach as a specialist shop for hunting an sports protective gear. Since 2001, we have taken on dog training. In 2010 we opened our newly built warehouse. Owner and managing director Florian König leads a young, committed team whose pleasure it is to serve you personally. And that’s not all: We want to continue to inspire you with our innovative ideas in the future!
Julius-K9
Julius-K9 Vynálezce a výrobce postrojů s logem na suché zipy, tzv. K9 postroje, se narodil v Maďarsku v roce 1970, původně studoval v Budapešti strojírenské technologie.

     * 1990-1994 - člen vzdělávacího týmu Rottweiler klubu v Budapešti
     * 1994-1996 - figurant u vzdělávacího týmu klubu německého ovčáka ve Vídni
     * 1996-2000 - praxe v sedlářství Neizer
Kleinmetall
Kleinmetall Die Kleinmetall GmbH se svými produkty, jako psí mříže, přepravky pro psy, psí rampy, rohože a postroje pro psy od předních dodavatelů kvalitních výrobků v oblasti bezpečnosti dopravy v Evropě. Společnost byla založena v roce 1972 a byla jednou z prvních, která se zaměřila na zajištění nákladu a ochranu zavazadlového prostoru vozidel. Dnes je to TÜV - certifikovaná společnost, která nabízí širokou škálu modelů vozidel s různými i individuální řešeními. Do nabídky patří rovněž osvědčené ochranné mříže a dělící sítě, přepravní boxy a pásy, na míru pro nákladní lodě nebo rampy pro psy a pomocná zařízení pro nastupování. Po 40 let je prioritou bezpečnost, kvalita a pohodlí pro cestujícího a zvíře. Kleinmetall GmbH patří mezi spolu-dodavatele v národním a mezinárodním automobilovém průmyslu a udržuje partnerství s širokou škálou příslušenství pro domácí zvířata.
Magnusson Petfood
Magnusson Petfood Since three generations, the Magnusson family has been producing oven-baked dry dog food and we are still a small, passionate family business and we still make all the dog food at home at our farm in Bro, Sweden. Each morning, fresh meat, carefully chosen eggs, berries and vegetables are all delivered to our door. We only use Swedish ingredients, preferably from local farms. The luxury of small-scale production is precisely that you can choose and discard as you please, without having to compromise when it comes to quality or sustainability. For more information see https://www.hundmat.com/en/home/
Wolfsblut
Wolfsblut Wolfsblut je značka pro suchá a vlhká krmiva bez obsahu obilovin s vysokým podílem masa a ryb. Vyznačuje se lahodnou chutí a vynikající snášenlivostí, a to zejména u psů s alergií na potraviny. To zaručuje výjimečný výběr masa zcela přírodního původu, jako je například klokan, bůvol a sob, stejně jako speciální přísady, jako je dýně, měsíček a lněné semínko. Kromě nezbytných živin, vitamínů a minerálů potraviny Wolfsblut obsahují také jedinečnou kombinaci léčivých rostlin z lesů a luk. Vzhledem k tomu, že původní předek dnešních psích plemen, sám pra-pes, měl kromě masa a ryb jako hlavní zdroj potravy ovoce, byliny a kořeny. Wolfsblut produkty jdou ve stopách stravovacích zvyklostí psích předků a to zejména výběrem mimořádně zdraví prospěšných přísad. Je zřejmé, že potraviny Wolfsblut jsou bez cukru, sóji, bělicích činidel, vitaminu K3, vůně, barviv nebo dochucovadel a umělých konzervačních látkek. Na rozdíl od mnoha druhů krmiv pro dospělé psy Wolfsblut také nabízí speciální potraviny pro štěňata, malá plemena, seniory a psy se zvýšenou potřebou energie.
Gappay
Gappay Long term aims and objectives of the company.

At Gappay we strive to work in close conjuction with you, the handler, to improve our products so that we can fulfil all your needs.

The high quality materials that we use in our products are rigorously tested in a professional manner before they become our final product.

We use high quality technologies, materials and processes in the production of all our canine products.

We know the canine world well, but only with your help have we been able to get so far in developing equipment which we believe to be „one step ahead“.

We have never stopped looking forward and we will continue to strive to fulfil your needs.

...Thats are our aims and objectives...
Köbers
Köbers Köbers Quality since 1970

Since its foundation in 1970, our family-run business has been situated in the lovely Ruhr area, Bochum-Wattenscheid, to be more precise.
All our expertise is gained from over 50 years of experience in breeding, training and feeding dogs. Since 1957 our family has been breeding German Shepherds (as a hobby) under the kennel name of aus-Wattenscheid These dogs are recognised worldwide for their beauty and performance.
In many countries of the world, our food is well-known under the brand of "" and is much valued for its outstanding quality.
Special products are distributed throughout the whole of Europe and Asia, directly ex works Wattenscheid.

All our expertise is gained from over 50 years of experience in breeding, training and feeding dogs. Since 1957 our family has been breeding German Shepherds (as a hobby) under the kennel name of aus-Wattenscheid These dogs are recognised worldwide for their beauty and performance.
SINB.info
SINB.info SINB kennels for the civilized and safe dog’s home
Since 1994 we’ve been making and developing dog kennels and dog houses with the primary purpose of providing comfortable and safe home for dogs both in-house and outside. Its very important for us to be able to create the most suitable and versatile living space best suited to the wide variety owners’s dogs as well as to local conditions. Therefore, SINB dog kennel products are manufactured in modular system and with the help of the pre-manufactured kennel elements multivariant living quarters can be constructed in the required size and design. The mobil design of SINB kennels makes their disassembly, variability and upgradeability possible and if necessary they can easily be transported at anytime without any damage. The stainless surface treatment of the steel elements ensures long life and easy to clean. Our moral obligation is to provide an appropriate, civilised, safe and hygienic living space for our pets regardless of the animal protection and husbandry regulations. Purchasing an attractive kennel for our garden is however not sufficient the regular exercise and care is at least as important. Among our satisfied partners and customers there are dog breeders, dog workers, dog trainers, dog shelters, dog pansions, animal hospitals, security service companies and dog fanciers. We hope that you’ll find the best solution in our product selection providing your pet the home that they deserve.
WINNER PLUS
WINNER PLUS Company Profile
WINNER Pet Food Solution was established in 2003 by Toni Testa as a company specialized in the production of professional dog and cat food "Made in Germany". In 2007 the company becomes one of the leaders in the pet food industry both in Europe and worldwide, from Tenerife to Hong Kong, with a commercial area of 27 suppliers located in more than 20 countries. In 2014, during Interzoo, world's biggest trade fair for the international pet supplies industry, WINNER PLUS presents, with great pride, its new wet feeding line for dogs and cats with Safflower oil, rich in vitamin K and Linoleic acid, which provides a healthy skin and coat, preventing heart disease with anticoagulant and antitumoral action, and the exclusive holistic line for dogs WINNER PLUS holistic, made without cereals and rich of phytotherapeutic components: medicinal herbs (marigold, fennel, chamomile, peppermint, parsley, fenugreek seed, chicory root, liquorice root, carob flour); red fruits (dog rose, raspberry, blueberry, chokeberry), with anti-aging and Anti-inflammatory effects. Today, with the new WINNER PLUS Puppy Junior holistic, the traditional WINNER PLUS holistic line gets richer with an exclusive natural dry feed studied for puppies of all breeds providing always a top meal, enhancing the now well-known range of WINNER PLUS natural feed studied for the specific needs of sporting dogs: WINNER PLUS Adult Sport, WINNER PLUS Performance and WINNER PLUS Athletic.

Also a new natural dry feed, studied for puppies of all breeds, joins the traditional WINNER PLUS holistic line, providing always a top meal: WINNER PLUS Puppy Junior holistic, rich with herbs and red fruits.

Natural • Nutrition • System
Synonymous of health, wealth and vitality, “Natural Nutrition System” is the main company philosophy on which the business bases its well stabilized success. Choosing a WINNER PLUS product means feeding according to nature.

Natural
The wide set of high professional products of complete and complementary feed are prepared with attention and passion, using raw materials, 100% natural, that follow the km 0 philosophy, selected and processed in order to obtain the highest quality, respecting the NEU-EN-ISO 9001-2008 standards. All is made without chemical colorings, flavorings and aromas.

Nutrition
WINNER Pet Food Solution is able to offer the latest advanced product that meets the needs of the consumer and market requirements thanks to the devoted and close cooperation between researchers and the best global breeding. A pet's health comes from its correct nutrition, for this WINNER PLUS products don't present eggs (source of allergies), GMO, soy or wheat (assimilated up to 70%). This guarantees the highest quality of a healthy, balanced, digestible and hypoallergenic product.

System
A healthy and perfect nutritional system for dogs and cats needs of all breed, weight and age. The high quality of raw materials are carefully processed and checked as done with human food quality, respecting GMP-PET-FOOD certification that establishes the necessary conditions to ensure the best food quality.
The production is constantly subjected to strict controls, raw materials are identified and selected according to the company standards in order to be, later on, processed in the Germany facilities GMP+-DIN EN ISO 9001:2008 certified and HACC-SYSTEM quality system.

A winning production system where constant attention to research and development process, technological innovation, updating to market changes are able to maximize standard quality.

A responsible system. Each WINNER PLUS product is conceived respecting the environment thanks to the use of renewable energetic sources. Also the business ethics forbids any animal testing during every phase of the production, classifying the product as “Cruelty free”, one more reason for a responsible choice.
Josera
Josera Die Marke JOSERA steht für erstklassige Heimtiernahrung aus deutscher Herstellung. Das mittelständische Familienunternehmen aus dem Odenwald verfügt über mehr als 70 Jahre Erfahrung im Bereich Tierernährung und bietet Super Premium Produkte von höchster Akzeptanz und Verträglichkeit. Hierbei entwickelt sich JOSERA stetig weiter und setzt nachhaltig Zeichen in den Bereichen Innovation, Verantwortung und Sicherheit.
Unsere Produkte werden nach neuesten Erkenntnissen in Zusammenarbeit mit Fachleuten aus Wissenschaft und Praxis entwickelt und umweltschonend hergestellt. Neben ausgewogenen Rezepturen zeichnet sich das Futter von JOSERA durch hochwertige, natürliche und gesunde Zutaten
aus. Der Einsatz gentechnisch veränderter Rohstoffe wird konsequent abgelehnt. Gleichzeitig verzichtet JOSERA auf den Zusatz von Weizen und Soja sowie künstlichen Farb-, Aroma- & Konservierungsstoffen. Als Träger des Gütezeichens DLG-Plus verarbeitet JOSERA größtenteils Rohwaren aus der Region oder aus Deutschland und ermöglicht damit die nachhaltige und regionale Erzeugung hochwertiger Tiernahrung auf Basis lokal verfügbarer Ressourcen.
Durch das eigene, akkreditierte Labor wird die Qualität der zu verarbeitenden Rohwaren und der Fertigprodukte bestätigt. JOSERA wurde als erstem Hersteller von Heimtiernahrung das DLG-Produktzertifikat „SEHR GUT“ verliehen, welches die hervorragende Qualität des JOSERA Hundefutters bescheinigt.